

Ďateľ veľký alebo ďateľ strakatý (Dendrocopos major) je druh z čeľade ďatľovité
Je to vták veľký približne ako škorec obyčajný. Má čiernobiele strakaté operenie. Rozdiel od ostatných ďatľov je v silnom čiernom prúžku nad zobákom, ktorý bez prerušenia pokračuje až do tyla a podľa intenzívne červených chvostových kroviek, ktoré sú oproti bielemu bruchu ostro ohraničené. Samec má červený tyl hlavy, samica ho má čierny, mláďatá majú vršok hlavy červený. Lieta v dlhých vlnovkách. Vydáva najčastejšie tvrdé „kix“, pri vyrušení „gigigigi“. Pravidelne bubnuje. Ďateľ veľký je stály vták, ktorý sa v zime môže potulovať a čiastočne tiahnuť do južnejších oblastí Európy.
———
Vtákopysk má zobák ako kačica (tento je však - na rozdiel od kačacieho zobáka - mäkký a veľmi citlivý), plávacie blany medzi prstami končatín ako vydra (na súši však dokáže blany „zložiť“), na zadných končatinách má jedovú ostrohu (akoby zub zmije), bobrí chvost a krkavčiu kosť v hornej časti prednej končatiny, ktorá pripomína plazov. Keď ho objavili prví osadníci, zdal sa im taký zvláštny, že hneď niekoľko jedincov zabili a poslali ich do Európy odborníkom na preskúmanie. Spočiatku nik nechcel veriť, že také zviera skutočne existuje a kožky a vypchávky týchto zvierat považovali za „pozošívané podvrhy“. Žije pri brehoch riek a živí sa bezstavovcami, ktoré vyhľadáva na riečnom dne pomocou citlivého zobáka. Na jeho okraji má elektroreceptory, ktorými vníma zmeny elektrického poľa spôsobené pohybmi hmyzu alebo lariev pri dne riek.
|
Každé zviera sa ľudia vo svojej histórii snažili nejakým spôsobom využívať až zneužívať. To, že tým škodili určitému živočíchovi, ich veľmi nezaujímalo. S jeho ochranou začali zvyčajne, až keď bolo neskoro. Mnohé živočíchy sa už nepodarilo zachrániť. Niektoré - ako napr. vtákopysk - mali tú výhodu, že pre ľudí - spotrebiteľov, neboli natoľko vhodné, ako iné druhy. Napriek tomu sa obchod s kožušinou vtákopyska podarilo zastaviť až začiatkom nášho storočia, najmä vďaka tomu, že jeho kožušina nespĺňala naše predstavy o kvalite.
|
———
Ježura sa ponáša na nášho európskeho ježa - jej chlpy sa premenili na ostré pichliače. Podľa toho, v akej geografickej oblasti sa ježury vyskytujú, varíruje dĺžka ich srsti - v teplejšom podnebí je sotva viditeľná pomedzi pichliače, v chladnejších oblastiach môže byť taká dlhá ako ostne.
Termity, hlavná zložka potravy ježury, obsahujú 77% vody, ale ježury boli občas pozorované aj pri tom ako pili.Niekedy si ježura ľahne na mravenisko, vystrčí jazyk a počká, kým naň mravce vylezú. Potom stiahne jazyk a mravce prehltne. Nemá zuby. Hmyz rozdrví medzi rohovinovým jazykom a podnebím. Oblasť na špičke nosa je citlivá na elektrické signály, ktoré vydávajú telá hmyzu.
Tak ako samce vtákopyska, aj samce ježúr majú na zadných končatinách ostrohu, ale táto, na rozdiel od vtákopyskov, nie je spojená s jedovou žľazou. Ježury sa pária tak, že sú k sebe otočné brušnou časťou, takže sa nepopichajú na vlastných ostňoch. Asi 14 dní po párení znesie samica kožovité vajce, ktoré inkubuje vo vaku po dobu asi 10 dní. Potom sa z neho vyliahne mláďa, ktoré sa živí lízaním materského mlieka z plôšok na matkinom bruchu. Mláďa zostane vo vaku, až kým sa mu nevyvinú pichliače, potom však ešte zostáva v nore 6 - 8 týždňov. Ježura vie plávať a dokáže zdvihnúť predmety, ktoré vážia dvakrát toľko, čo ona sama. Počas zimy v austrálskych Alpách môže hibernovať (zimu prespí). |
———
Lienka sedembodková patrí medzi najrozšírenejších zástupcov čeľade lienkovité na Slovensku, ale aj vo svete. Patrí do radu chrobáky.
Dospelá lienka meria 5-8 mm.Telo je okrúhle a vypuklé, pronótum často prekrýva hlavu. Sú lesklé a hladké, niekedy ochlpené. Článkované tykadlá majú krátke kyjačikovité zakončenia. Vyskytuje sa v rozličných biotopoch od nížin až po horské oblasti. Žije na rozličných rastlinách, na ktorých larvy aj imága prenasledujú vošky. Dospelé imága lienky sa prebúdzajú v prvých teplých jarných dňoch. Spočiatku sa živí aj peľom a nektárom, no keď sa objavia prvé vošky, postupne sa stávajú iba tie jej hlavnou potravou. Denne zožerie až 50 vošiek. Lienky, ktoré zimujú v budovách môžu byť aktívne aj počas zimy.
———
Pred zdomácňovaním, ktoré začalo už asi 4 000 rokov pred Kr., žil dromedár asi v severnej Afrike a Arábii. Dnes je dromedár významné hospodárske zviera a chová sa na pôvodnom území výskytu, v Prednej a Malej Azii až po Indiu.
Jeho prirodzeným biotopom boli polosúše a suché stepi, púšte a planiny.
Typickým znakom ťavy jednohrbej je jeden hrb na chrbte, ktorý pohlcuje teplo a chráni tak zviera pred slnkom. Okrem toho obsahuje zásoby tuku, ktorého odbúravaním sa uvoľňuje energia a voda.
———
Ťava dvojhrbá zrejme pochádza zo stredoázijských stepí od Kazachstanu až po nejaké Mandžudsko a bola tak ako dromedár zdomácnená veľmi dávno. Najstarší nález domácej ťavy pochádza zo stredoíránskeho Tepe Yahya a je datovaný do obdobia medzi 4500 a 3800 rokov pred naším letopočtom. V Tepe Yahya bola až do 3000 p.n.l. osada obchodujúca s juhozápadným Iránom. Ťava tam asi slúžila ako kamión, alebo niečo také. V oázach, stepiach a púšťach severnej Afriky a Prednej Ázie vzniklo kočovníctvo založené prevažne na chove dromedárov. Ťava dvojhrbá bola vždy len príťažou pri chove iných zvierat, predovšetkým kozí a koňov. Chovatelia dromedárov zužitkujú hlavne mlieko. Ťavy porodia mladé každé dva roky a dávajú 11 až 15 mesiacov 1 až 7 litrov mlieka. ![]() Na svete sú dva druhy ťavy a obidva sa stali domácimi zvieratami už veľmi dávno. Divú formu jednohrbého dromedára (Camelus dromedarius) už nepoznáme. Pravdepodobne už zdomácnela veľmi dávno, alebo už vymrela. Dnes síce žijú nejakí diví dromedári, hlavne v Austrálii, ale to sú len zdivočené domáce zvieratá. Diví predkovia stredoázijskej ťavy dvojhrbej (Camelus bactrianus ferus)žili pravdepodobne v malom počte až do našeho storočia a niektoré sa možno dodnes vyskytujú v púšti Gobi. Vlasťou dromedárov bol pred ich domestifikáciou arabský poloostrov a nie severná Afrika, ako sa uvádza. V severnej Afrike zdomácneli tieto zvieratá až v roku 2000 pred naším letopočtom. |
———
———
———
Príslušníci radu šeliem sa živia spravidla mäsom (preto sa zvyčajne označujú ako mäsožravce), no existujú aj druhy so zmiešanou potravou alebo úplne rastlinožravé. Mäsožravé šelmy sú dominantnými suchozemskými predátormi vo všetkých habitatoch: ich telá a spôsob života sú dokonale uspôsobené na lov. Napriek tomu existuje v tejto skupine veľká rôznorodosť, ktorej príkladom je panda veľká alebo hyena škvrnitá. Zvláštnosťou šeliem oproti iným cicavcom sú štyri trhákové zuby. Prirodzeným domovom šeliem je väčšina sveta s výnimkou Antarktídy, do Austrálie boli niektoré z nich introdukované.
———
len mačiatka (5)
len kocúrikov (3)
len mačičky (5)
všetky (19)
nemám rád (7)
Celkový počet hlasov: 39