Blog

Ďateľ veľký

27.01.2015 10:41

Ďateľ veľký alebo ďateľ strakatý (Dendrocopos major) je druh z čeľade ďatľovité

Je to vták veľký približne ako škorec obyčajný. Má čiernobiele strakaté operenie. Rozdiel od ostatných ďatľov je v silnom čiernom prúžku nad zobákom, ktorý bez prerušenia pokračuje až do tyla a podľa intenzívne červených chvostových kroviek, ktoré sú oproti bielemu bruchu ostro ohraničené. Samec má červený tyl hlavy, samica ho má čierny, mláďatá majú vršok hlavy červený. Lieta v dlhých vlnovkách. Vydáva najčastejšie tvrdé „kix“, pri vyrušení „gigigigi“. Pravidelne bubnuje. Ďateľ veľký je stály vták, ktorý sa v zime môže potulovať a čiastočne tiahnuť do južnejších oblastí Európy.

>>

Vtákopysk divný

27.05.2014 08:15
 
 

 Vtákopysk má zobák ako kačica (tento je však - na rozdiel od kačacieho zobáka - mäkký a veľmi citlivý), plávacie blany medzi prstami končatín ako vydra (na súši však dokáže blany „zložiť“), na zadných končatinách má jedovú ostrohu (akoby zub zmije), bobrí chvost a  krkavčiu kosť v hornej časti prednej končatiny, ktorá pripomína plazov. 
Keď ho objavili prví osadníci, zdal sa im taký zvláštny, že hneď niekoľko jedincov zabili a poslali ich do Európy odborníkom na preskúmanie. Spočiatku nik nechcel veriť, že také zviera skutočne existuje a kožky a vypchávky týchto zvierat považovali za „pozošívané podvrhy“. 
Žije pri brehoch riek a živí sa bezstavovcami, ktoré vyhľadáva na riečnom dne pomocou citlivého zobáka.  Na jeho okraji má elektroreceptory, ktorými vníma zmeny elektrického poľa spôsobené pohybmi hmyzu alebo lariev pri dne riek.
Samica znáša najčastejšie dve vajcia. Keďže nemá vak, inkubuje ich na bruchu v priestore, ktorý vytvorí prehnutím chvosta smerom na brušnú stranu. Keď sa vyliahnu mláďatá, živia sa lízaním materského mlieka, ktoré presakuje z mliečnych plôšok na bruchu matky, pretože samica nemá vytvorené mliečne bradavky.
Každé zviera sa ľudia vo svojej histórii snažili nejakým spôsobom využívať až zneužívať. To, že tým škodili určitému živočíchovi, ich veľmi nezaujímalo. S jeho ochranou začali zvyčajne, až keď bolo neskoro. Mnohé živočíchy sa už nepodarilo zachrániť. Niektoré - ako napr. vtákopysk - mali tú výhodu, že pre ľudí - spotrebiteľov, neboli natoľko vhodné, ako iné druhy. Napriek tomu sa obchod s kožušinou vtákopyska podarilo zastaviť až začiatkom nášho storočia, najmä vďaka tomu, že jeho kožušina nespĺňala naše predstavy o kvalite.

 

>>

ježura

27.05.2014 08:00
 

Ježura sa ponáša na nášho európskeho ježa - jej chlpy sa premenili na ostré pichliače. Podľa toho, v akej geografickej oblasti sa ježury vyskytujú, varíruje dĺžka ich srsti - v teplejšom podnebí je sotva viditeľná pomedzi pichliače, v chladnejších oblastiach môže byť taká dlhá ako ostne. 
Termity, hlavná zložka potravy ježury, obsahujú 77% vody, ale ježury boli občas pozorované aj pri tom ako pili.Niekedy si ježura ľahne na mravenisko, vystrčí jazyk a počká, kým naň mravce vylezú. Potom stiahne jazyk a mravce prehltne. Nemá zuby. Hmyz rozdrví medzi rohovinovým jazykom a podnebím. Oblasť na špičke nosa je citlivá na elektrické signály, ktoré vydávajú telá hmyzu.

 
Tak ako samce vtákopyska, aj samce ježúr majú na zadných končatinách ostrohu, ale táto, na rozdiel od vtákopyskov, nie je spojená s jedovou žľazou. 
Ježury sa pária tak, že sú k sebe otočné brušnou časťou, takže sa nepopichajú na vlastných ostňoch. Asi 14 dní po párení znesie samica kožovité vajce, ktoré inkubuje vo vaku po dobu asi 10 dní. Potom sa z neho vyliahne mláďa, ktoré sa živí lízaním materského mlieka z plôšok na matkinom bruchu. Mláďa zostane vo vaku, až kým sa mu nevyvinú pichliače, potom však ešte zostáva v nore 6 - 8 týždňov. 
Ježura vie plávať a dokáže zdvihnúť predmety, ktoré vážia dvakrát toľko, čo ona sama. Počas zimy v austrálskych Alpách môže hibernovať (zimu prespí).

 

>>

Lienka sedembodková

02.05.2014 15:38

Lienka sedembodková  patrí medzi najrozšírenejších zástupcov čeľade lienkovité na Slovensku, ale aj vo svete. Patrí do radu chrobáky.

Dospelá lienka meria 5-8 mm.Telo je okrúhle a vypuklé, pronótum často prekrýva hlavu. Sú lesklé a hladké, niekedy ochlpené. Článkované tykadlá majú krátke kyjačikovité zakončenia. Vyskytuje sa v rozličných biotopoch od nížin až po horské oblasti. Žije na rozličných rastlinách, na ktorých larvy aj imága prenasledujú vošky. Dospelé imága lienky sa prebúdzajú v prvých teplých jarných dňoch. Spočiatku sa živí aj peľom a nektárom, no keď sa objavia prvé vošky, postupne sa stávajú iba tie jej hlavnou potravou. Denne zožerie až 50 vošiek. Lienky, ktoré zimujú v budovách môžu byť aktívne aj počas zimy.

>>

Ťava jednohrbá

22.04.2014 08:18

Ťava jednohrbá alebo dromedár  je veľký cicavec z čeľade ťavovyté, ktorý je v prírode už vyhubený a žije len v zdomácnelej forme. Tu slúži na prenášanie ťažkých nákladov, alebo ako dopravný prostriedok.Ťava jednohrbá alebo dromedár je veľký cicavec z čelade ťavovité, ktorý je v prírode už vyhubený a žije len v zdomácnelej forme. Tu slúži na prenášanie ťažkých nákladov, alebo ako dopravný prostriedok.

 

Pred zdomácňovaním, ktoré začalo už asi 4 000 rokov pred Kr., žil dromedár asi v severnej Afrike a Arábii. Dnes je dromedár významné hospodárske zviera a chová sa na pôvodnom území výskytu, v Prednej a Malej Azii až po Indiu.

Jeho prirodzeným biotopom boli polosúše a suché stepi, púšte a planiny.

Ťava jednohrbá je veľké zviera s dlhými nohami dlhé 2,2 až 3,4 m a vážiace 450 – 550 kg. Má krémovo hnedú hrubú srsť najdlhšiu na temene, krku, hrdle a hrbe, a chvost merajúci 50 cm. Na očiach má dvojvrstvové mihalnice, ktoré ju ochraňujú pred vniknutím piesku do očí.

Typickým znakom ťavy jednohrbej je jeden hrb na chrbte, ktorý pohlcuje teplo a chráni tak zviera pred slnkom. Okrem toho obsahuje zásoby tuku, ktorého odbúravaním sa uvoľňuje energia a voda.

 

 

>>

Ťava dvojhrbá

22.04.2014 08:16
 
Ťava dvojhrbá zrejme pochádza zo stredoázijských stepí od Kazachstanu až po nejaké Mandžudsko a bola tak ako dromedár zdomácnená veľmi dávno. Najstarší nález domácej ťavy pochádza zo stredoíránskeho Tepe Yahya a je datovaný do obdobia medzi 4500 a 3800 rokov pred naším letopočtom. V Tepe Yahya bola až do 3000 p.n.l. osada obchodujúca s juhozápadným Iránom. Ťava tam asi slúžila ako kamión, alebo niečo také. V oázach, stepiach a púšťach severnej Afriky a Prednej Ázie vzniklo kočovníctvo založené prevažne na chove dromedárov. Ťava dvojhrbá bola vždy len príťažou pri chove iných zvierat, predovšetkým kozí a koňov. Chovatelia dromedárov zužitkujú hlavne mlieko. Ťavy porodia mladé každé dva roky a dávajú 11 až 15 mesiacov 1 až 7 litrov mlieka. 

Tava BielaZačiatkom 1. tisícročia p.n.l. sa v Mezopotámii a od 3000. až 2000 p.n.l. taktiež v Egypte vyskytujú ťavy stále častejšie. Asýrčania sa v 9. storočí p.n.l. sa prvýkrát stretli ťavami v boji s Arabmi. Slúžili ale viac ako ťažné a nákladné zvieratá. Predná Ázia poznala už v 2. tisícročí tiež ťavu dvojhrbú, svedčí o tom pečať zo Sýrie. Na mnohých sibírskych skalných kresbách, ktorých vek však veľmi ťažko určiť, vidíme ťavy ako nákladné, jazdecké a ťažné zvieratá. Najzaujímavejším nálezom je plášť z ťavej srsti objavený v hrobe v obci Novosvodnaja v severnom Kaukaze. Do hrobu sa dostal okolo roku 2100 p.n.l. Pretože Kaukaz rozhodne nieje domovom tiav, dokazuje tento plášť, že ťavy zdomácneli najneskôr okolo roku 3000 p.n.l. Asýrčania pravdepodobne začali z krížením tiav a vznikal tulu. Toto zviera sa považuje za silné a trpezlivé a hlavne tá trpezlivosť je vlastnosť, ktorú rodičia tohto zvera nemajú.

Na svete sú dva druhy ťavy a obidva sa stali domácimi zvieratami už veľmi dávno. Divú formu jednohrbého dromedára (Camelus dromedarius) už nepoznáme.

Pravdepodobne už zdomácnela veľmi dávno, alebo už vymrela. Dnes síce žijú nejakí diví dromedári, hlavne v Austrálii, ale to sú len zdivočené domáce zvieratá. Diví predkovia stredoázijskej ťavy dvojhrbej (Camelus bactrianus ferus)žili pravdepodobne v malom počte až do našeho storočia a niektoré sa možno dodnes vyskytujú v púšti Gobi. Vlasťou dromedárov bol pred ich domestifikáciou arabský poloostrov a nie severná Afrika, ako sa uvádza. V severnej Afrike zdomácneli tieto zvieratá až v roku 2000 pred naším letopočtom.

 

>>

Leopard snežný

22.04.2014 07:59
Len máloktoré zviera nám poskytne taký dych vyražajúci pohľad, ako práve leopard snežný. Táto silná, pohyblivá mačkovitá šelma s obrovskými labami a dlhými zadnými končatinami dokáže pri zdolavaní náročného horského terénu skočiť až 15 m do dĺžky. Ročne skonzumuje päť oviec modrých (bharal), deväť zajacov, dvadsaťpäť svišťov, päť kôz domácich, jednu ovcu domácu a pätnásť vtákov.
Leopard snežný je najaktívnejší na svitaní a súmraku. Dorastá do výšky 50 až 70 cm a dĺžky 130 cm a môže vážiť až 75 kg. Jeho hustá srsť je svetlej alebo dymosivej farby s nádychom do žlta a na bruchu prechádza do čistobielej. Telo je posiate tmavými škvrnami. Jeho mohutný chvost býva až meter dlhý a má hustú vlnenú podsadu.
Napriek tomu, že patrí k ohrozeným a chráneným druhom a jeho počty sa odhadujú na 4 500 až 7 500 jedincov, ľudia ho stále lovia nielen pre kožušinu, ale aj pre kosti a iné časti tela, ktoré sa používajú v čínskom ľudovom liečiteľstve. Neistú budúcnosť mu veští aj neustále zmenšovanie jeho prirodzeného prostredia, nedostatok potravy a odvetné útoky pestovateľov dobytka.
Jeho rozšírenie je úzko späté s rozšírením kozorožcov a oviec modrých, ktoré sú jeho hlavnou potravou. Vyskytuje sa v Číne, Bhutáne, Indii, Nepále, Pakistane, Afganistane, Tadžikistane, Uzbekistane, Kirgizsku, Kazachstane, Rusku a Mongolsku.
>>

Sojka modrá

22.04.2014 07:54
Kobaltové alebo azurovo modré perie sojky modrej neustále priťahuje zrak. V skutočnosti však v jej perách nie je žiadny modrý pigment a modrá farba je výsledkom lomu svetla na zvláštnej štruktúre pier. Ak pero rozdrvíme, farba sa stratí.
Volanie sojky niektorí opisujú ako "mrazivý krik", ktorý je často na hranici neznesiteľnosti. Tento inak príjemný a populárny vták sa často vyskytuje v animovaných rozprávkach a filmoch ako strážca lesa, ktorý na príchod nebezpečenstva upozorňuje chrapľavým varovným krikom. Svojim elegantným vzhľadom je ozdobou kŕmidiel, pričom ostatné vtáky vytláča a odháňa z cesty. Sojka je všežravec a robí ľudom veľkú službu, pretože požiera škodlivé húsenice. Každý pár nakŕmi svoje mláďatá stovkami húseníc.
 
>>

Mačkovité šelmy

22.04.2014 07:49

Príslušníci radu šeliem sa živia spravidla mäsom (preto sa zvyčajne označujú ako mäsožravce), no existujú aj druhy so zmiešanou potravou alebo úplne rastlinožravé. Mäsožravé šelmy sú dominantnými suchozemskými predátormi vo všetkých habitatoch: ich telá a spôsob života sú dokonale uspôsobené na lov. Napriek tomu existuje v tejto skupine veľká rôznorodosť, ktorej príkladom je panda veľká alebo hyena škvrnitá. Zvláštnosťou šeliem oproti iným cicavcom sú štyri trhákové zuby. Prirodzeným domovom šeliem je väčšina sveta s výnimkou Antarktídy, do Austrálie boli niektoré z nich introdukované.

 
Telesné znaky: Aj keď sú šelmy tvarom a veľkosťou veľmi rozmanité, väčšina z nich má niekoľko spoločných čŕt, ktoré súvisia s loveckým spôsobom života. Typická šelma je rýchly a obratný bežec s ostrými zubami a pazúrmi, bystrým sluchom a zrakom a dobre vyvinutým čuchom. Druhy žijúce predátorským spôsobom života majú silné trháky, u všežravých a rastlinožravých druhov sú tieto zuby menej vyvinuté. Šelmy majú na každej končatine štyri alebo päť prstov. Zástupcovia čeľade mačkovitých šeliem (s výnimkou gepardov) majú ostré zaťahovateľné pazúry na zachytenie koristi, sebaobranu a na lezenie. Väčšina ostatných šeliem má nezaťahovateľné pazúry, ktoré im často slúžia na hrabanie.
 
Sociálne skupiny: Mnoho šeliem žije samotársky alebo v pároch, iné vytvárajú skupiny. Tieto skupiny majú rôzne podoby a ich štruktúra je často zložitá. Napríklad levie svorky pozostávajú z niekoľkých príbuzných rodín, hoci väčšina samcov opúšťa svorku, v ktorej sa narodili. Levy trávia väčšinu času spolu, pri love spolupracujú a zvyčajne sa spoločne starajú o mláďatá. U ostatných spoločenských druhov sú väzby spravidla menej pevné. Napríklad líšky žijú v skupinách zložených z jedného dospelého samca a niekoľkých samíc, ale každý dospelý jedinec loví v istej časti teritória skupiny.
 
hyeny
 
 
Lov: Šelmy zahŕňajú jedny z najobratnejších a najzdatnejších predátorov v prírode. Väčšina z nich nachádza korisť pomocou dobre vyvinutého zraku, sluchu a čuchu. Zmocňuje sa jej prepadom z úkrytu alebo sa za ňou zakráda, pootm ju prenasluduje a napokon zrazí prudkým výpadom. Mnoho šeliem usmrcuje väčšie živočíchy, ako sú ony samy. Lasice zahryznú do zátylku a rozdrvia lebku, kým mačky zahryznú do krku a poškodia tým miechu alebo sa zahryznú do hrdla tak, že korisť sa udusí. Psovité šelmy energicky šklbnú krkom, až ho zlomia.
 
gepard
 
 
Potrava: Väčšina šeliem sa živí čerstvo usmrtenou živočíšnou korisťou, ktorá veľkostne siaha od hmyzu, iných bezstavovcov a malých stavovcov po veľké zvieratá, ako sú byvoly a soby. Šelmy sú vo všeobecnosti potravne prispôsobivé, málokedy sa zameriavajú na jediný typ potravy. Niektoré druhy, napríklad medvede, jazvece a líšky, prijímajú mäsitú aj rastlinnú potravu a len poniektoré, predovšetkým panda veľká, sú takmer výlučne rastlinožravé.
 
Komunikácia: Šelmy komunikujú medzi sebou pomocou pahcových značiek, vizuálnychh signálov a hlasov. Pachové odkazy vydržia nejaký čas a slúžia na vymedzenie teritória alebo na nájdenie potenciálneho pohlavného partnera. Zvieratá ich zanechávajú prostredníctvom moču alebo výkalov, niektoré druhy značkujú objektý tým, že sa o ne obtrú pachovými žľazami, ktoré majú na tvári, medzi pazúrmi alebo na báze chvosta. Keď sa stretnú zoči - voči, postojom, výrazom tváre a hlasovým prejavom si odovzdávajú množstvo informácií týkajúcich sa hrozby, podriadenosti, náklonnosti voči partnerom či varovania pred blížiacim sa nebezpečenstvom.

 

>>

Kolibrík mečozobý

22.04.2014 07:39

 
Tento tmavozelený kolibrík s hlboko vidlicovitým černastým chvostom má tenký, mečovitý zobák. Jeho dĺžka môže byť až 11 cm. Je jediným vtákom, ktorý má zobák dlhší ako telo. Pri odpočinku na konári drží zobák vo vztýčenej polohe, čím zmenšuje namáhanie krku. Odhliadnuc od lietajúceho hmyzu, ktorý loví doširoka otvoreným zobákom, jeho potravu tvorí takmer výlučne nektár. Dlhý zobák je adaptácia na jeho vyberanie z kvetov s veľmi hlbokým kalichom, ako majú napríklad durmany a mučenky. Tieto kvety často visia otvorom kalicha nadol, takže kolibrík sa vznáša pod nimi. Tieto kolibríky majú zvláštnu stravnú stratégiu: "svoje" kvety si strážia pred inými súkmeňovcami i pred motýľmi a robia po nich pravidelné "pochôdzky". Tak si utvrdzujú v pamäti ich lokalizáciu, lebo pri týchto inšpekciách poletujú stále po rovnakej trase. Intervaly medzi jednotlivými návštevami sú načasované tak, aby kvety stihli vyprodukovať dostatok nektáru.
>>
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Anketa

Moja stránka je super že?

áno (5) 31%

iste že áno (11) 69%

Celkový počet hlasov: 16

Anketa

Čo máte radšej?

Sladkosti (5) 13%

Ovocie a zelenina (9) 23%

Obidvojo rovnako (26) 65%

Celkový počet hlasov: 40

Anketa

páči sa vám moja stránka

áno (25) 64%

nie (6) 15%

neviem (8) 21%

Celkový počet hlasov: 39

Anketa

čo máte radšej

svetlo s lampi (8) 19%

svetlo (14) 33%

tmu (20) 48%

Celkový počet hlasov: 42

Anketa

máte radi mačičky

len mačiatka (5) 13%

len kocúrikov (3) 8%

len mačičky (5) 13%

všetky (19) 49%

nemám rád (7) 18%

Celkový počet hlasov: 39

Anketa

Čo máte radšej

Psíkov (10) 56%

Mačičky (8) 44%

Celkový počet hlasov: 18

Vyhľadávanie

© 2013 Všetky práva vyhradené.