ježura

27.05.2014 08:00
 

Ježura sa ponáša na nášho európskeho ježa - jej chlpy sa premenili na ostré pichliače. Podľa toho, v akej geografickej oblasti sa ježury vyskytujú, varíruje dĺžka ich srsti - v teplejšom podnebí je sotva viditeľná pomedzi pichliače, v chladnejších oblastiach môže byť taká dlhá ako ostne. 
Termity, hlavná zložka potravy ježury, obsahujú 77% vody, ale ježury boli občas pozorované aj pri tom ako pili.Niekedy si ježura ľahne na mravenisko, vystrčí jazyk a počká, kým naň mravce vylezú. Potom stiahne jazyk a mravce prehltne. Nemá zuby. Hmyz rozdrví medzi rohovinovým jazykom a podnebím. Oblasť na špičke nosa je citlivá na elektrické signály, ktoré vydávajú telá hmyzu.

 
Tak ako samce vtákopyska, aj samce ježúr majú na zadných končatinách ostrohu, ale táto, na rozdiel od vtákopyskov, nie je spojená s jedovou žľazou. 
Ježury sa pária tak, že sú k sebe otočné brušnou časťou, takže sa nepopichajú na vlastných ostňoch. Asi 14 dní po párení znesie samica kožovité vajce, ktoré inkubuje vo vaku po dobu asi 10 dní. Potom sa z neho vyliahne mláďa, ktoré sa živí lízaním materského mlieka z plôšok na matkinom bruchu. Mláďa zostane vo vaku, až kým sa mu nevyvinú pichliače, potom však ešte zostáva v nore 6 - 8 týždňov. 
Ježura vie plávať a dokáže zdvihnúť predmety, ktoré vážia dvakrát toľko, čo ona sama. Počas zimy v austrálskych Alpách môže hibernovať (zimu prespí).

 

Späť

Vyhľadávanie

© 2013 Všetky práva vyhradené.